Hemşirelik

Hemşirelik

nurseModern hemşireliğin kurucusu sayılan Florence Nightingale şu sözleriyle ünlüdür; “Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir.”

Hemşirelik; tarihi çok eskilere dayanan, temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş kutsal bir meslektir. Hemşirelerimiz ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde, kimi zaman zor şartlar altında, vazifelerini özveriyle gerçekleştirerek halkımızın sağlığına hizmet etmektedirler.

Hemşirelik bölümünün amacı, birey, aile ve toplum sağlığının korunması, hastalık halinde, hekim tarafından saptanan tedavinin uygulanması, hasta bakımının planlanması ve örgütlenmesi ve uygulanması ile ilgili hizmetler yürütecek sağlık personelini yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Hemşirelik alanında çalışmak isteyenlerin bedenen sağlıklı, insanlarla iyi iletişim kurabilen, uyanık, sabırlı, dürüst, hoşgörülü, soğukkanlı, sorumluluk duygusuna sahip ve insanlara, özellikle sağlığını kaybetmiş insanlara yardım etmekten keyif alan ve mutluluk duyan kimseler olmaları ve mesleği sevmeleri gerekir.

 

Hemşirelik Bölümü ve Giriş Koşulları

Mesleki eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin içeriği öğrencileri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda, sağlık mesleği olan hemşireliğe hazırlamaktır. Kültür dersleri, hasta bakımının planlanması ve örgütlenip uygulanması ile ilgili temel bilim dersleri okutulmaktadır. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra, tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

Anadolu Sağlık Meslek Liseleri’nin Hemşirelik bölümüne öğrencilerin “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucu puan durumuna göre kayıt yapılmaktadır.

2013 -2014 Öğretim yılında okul yönetiminin talep ettiği diğer yeterliliklerin karşılanması şartı ile öğrenciler sınavsız olarak kayıt yaptırabileceklerdir.

 

Yüksek Okullara Geçiş

Hemşirelik bölümü mezunları üniversitelerin aşağıda listelenmiş olan 4 senelik bölümlerine ek puan alarak yerleşe bilmektedirler. 2 senelik bölümler için ise sınavsız geçiş hakkından yararlanabilmektedirler.*

 

Yüksek Okul Öğretim Süresi
Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4
Sağlık Kurumları Yöneticiliği 4
Sağlık Yönetimi 4
Ebelik 4
Hemşirelik 4
Diyaliz 2
Elektronörofizyoloji 2
Evde Hasta Bakımı 2
Fizyoterapi 2
İlk ve Acil Yardım 2
Laborant ve Veteriner Sağlık 2
Laboratuvar Teknolojisi 2
Patoloji Laboratuvar Teknikleri 2
Perfüzyon Teknikleri 2
Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri 2
Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2
Yaşlı Bakımı 2

 

Leave a Reply

ETKİNLİK TAKVİMİ

There is no upcomming event to display.

Bizi Takip Edin

Please Set Twitter API