Proje Çalışmaları

proje

Proje Çalışmaları

Öğrenci merkezli eğitiminde temel amaç öğrencinin araştırma merakını ve bilincini uyandırmaktır. Bu eğitim felsefesiyle öğrencilerimizi uygulamaya yönelik çok yönlü proje çalışmalarına teşvik etmekteyiz.

Proje çalışmaları ile hedeflediğimiz öğrencilerimizin derslerde öğrendiklerini daha üst düzeylere çıkarması, Öğrendiklerini kullanması, belli alanlardaki bilgileri uygulamaya koyması, belirlenen bir konuda gözlem ve/veya araştırma yaparak bilgi toplaması ve toplanan bilgileri ilişkilendirmesi, konunun başka konularla ilişkisini incelemesi, nedenlerini sorgulaması ve bir sonuca ulaşmasıdır.

Öğretmenlerimiz, proje seçimlerinde ve proje hazırlama sürecinde öğrencilerimize rehberlik eder. Öğrencilere, araştırma yöntemleri, yararlanılacak kaynaklar, çalışmanın amacı, rapor yazma ve değerlendirme biçimi anlatılır.

Okulumuzda derslerde yaptırılan proje çalışmalarının yanında ulusal ve uluslararası düzenlenen proje yarışmalarına da katılım sağlanır.

“Dünyada her şey için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık, bilgisizlik, doğru yoldan çıkmışlıktır. Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları, şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak, elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. “(1924 ; S.D. II ) Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK