YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

somestr

YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

Sevgili öğrenciler bir dönemin daha sonuna geldik. Zorlu, yorucu, ama bir o kadar da keyifli geçen bir dönemi, geride bırakmaya hazırlandığımız bu son haftada bir takım önerilerde bulunmak isterim.

Öncelikle sömestr döneminde dinlenmeye vakit ayırmak çok önemli, yeni döneme zinde başlamak için dinlenmeye ve deşarj olmaya zaman ayrılmalı. Ancak planlı programlı hareket edip zamanı iyi yönetmek çok önemli. 15 günlük sömestr dönemi sizler için sadece uyuduğunuz, gezdiğiniz, sürekli olarak telefon, bilgisayar ve televizyonla vakit geçirdiğiniz bir dönem olmamalı!!

Sevgili öğrenciler;

Ders tekrarları yapmalı; bazı derslerde belki istediğiniz başarıyı yakaladınız, bazılarındaysa başarıya ulaşamadınız. Ama bu sizler için bir son olmamalı, sizleri umutsuzluğa sürüklememeli. Hayatta hemen her şeyin bir telafisi olduğu gibi derslerdeki başarısızlıkların da bir telafisi vardır. Ancak bunun farkına varıp, onu düzeltmek için çaba harcamak gerekir. Sizler de bu sömestr döneminde, yeni bir başlangıç yapabilir, ders tekrarlarıyla ve düzenli çalışmayla başarısız olduğunuz dersleri düzeltebilir, yeni döneme daha hazır ve umutlu başlayabilirsiniz. Başarılı olduğunuz dersleri de aksatmayıp gerekli tekrarları yapıp, sorular çözerek destekleyebilir; böylece yeni döneme daha özgüvenli bir şekilde başlayabilirsiniz.

Kitap okumaya vakit ayırmalı; İnsanın kendini geliştirebilmesi, kültürel açıdan zenginleşebilmesi için kitap okumak çok önemlidir. Dönem içerisinde zaman zaman derslerden vakit bulup okuyamadığınız kitapları okuyabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa da böyle bir alışkanlık edinmek için bir adım atabilirsiniz.

Kültürel faaliyetlere zaman ayırmalı; dönem içerisinde vakit bulup gidemediğiniz müzeleri ziyaret edebilir, tiyatro, sinema ve müzikallere katılabilirsiniz.

Müze gezilerinize ekleyebileceğiniz yerler; MADAME TUSSAUDS Dünyanın en ünlü bal mumu heykel müzesi olup, tarihi ve kültürel kahramanlar ile geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü ismi yer almaktadır.

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtinde, yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan Rahmi M. Koç Müzesi, Mustafa Koç Binası, Tarihi Hasköy Tershanesi, Açık Hava Sergileme Alanı olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor. Müzede, Atatürk bölümü, kara yolu ulaşımı, demir yolu ulaşımı, denizcilik, havacılık, tipo baskı atölyesi, yaşayan geçmiş, makineler, iletişim, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar olmak üzere çok sayıda bölüm bulunuyor.

Müzikal etkinlikler için listenize ekleyebileceğiniz mekanlar arasında; Zorlu Psm yer alabilir. Etkinlik takvimlerine ulaşabilirsiniz.

Tiyatro için; Devlet Tiyatroları Cevahir Sahnesi, Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul ve Kağıthane Sadabad Sahnelerine, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşvik Kenter Sahnesine de kolaylıkla ulaşabilir, etkinlik takvimlerini inceleyerek, gitmek istediğiniz oyunları seçebilirsiniz.

Sağlığa dikkat etmeli;  kış şartlarını göz önüne alırsak bol vitamin almak ve dengeli beslenmek sizi hastalıklardan koruyarak, tatilde size rahatlık sağlayacaktır. Uyku düzenine de dikkat etmek çok önemlidir. Tatil diye düşünüp, uyku saatlerini çok esnetmek, yeni dönemin ilk haftalarında okula adaptasyonda sorun yaşamanıza sebep olabilir.

EBEVEYNLERE ÖNERİLER

Yarıyıl tatili çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilmek için güzel bir fırsattır. Bu yüzden tatili iyi değerlendirip, birlikte zaman geçirmeye de özen gösterdiğinizde, yani çocuğunuza vakit ayırdığınızda aranızdaki bağın da güçlendiğini, çocuğunuzun size ve kendine olan güveninin arttığını göreceksiniz. Yoğun bir dönemi tamamlamış olan çocuğunuza, dinlenmek için fırsat vererek, onu anlayarak planlar yapmayı unutmayınız.

Yapılacak olan günübirlik geziler, sinema, tiyatro etkinlikleri, müze ziyaretleri hem kendiniz hem de çocuklarınıza iyi gelecek, aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir.

DİNLENDİĞİNİZ, KENDİNİZE VE KÜLTÜREL AKTİVİTELERE BOLCA VAKİT AYIRDIĞINIZ DOLU DOLU GEÇİRDİĞİNİZ BİR TATİL OLMASI DİLEĞİYLE.

İYİ TATİLLER.

Psikolog/Rehber Öğretmen
Tuğba ÖZEN